0312 481 43 43

Ektomorf Vücut Tipi ve En Belirgin Özellikleri

20 Ocak 2017 / Genel
Ektomorf Vücut Tipi ve En Belirgin Özellikleri

Her beden yapısının farklı temeller üzerine inşa edilmesinin açıklaması olarak ortaya çıkan vücut tipleri, 3 ayrı başlık altında toplanmaktadır. Bu başlıklar sırası ile ektomorf vücut tipi, endomorf vücut tipi ve mezomorf vücut tipidir. Bu makalemizde ülkemizin büyük bir çoğunluğunun sahip olduğu vücut tipi olan ektomorf vücut tipine değineceğiz.

Ektomorf vücut tipi nedir?

Bu vücut tipine sahip insanları günün her saati birçok yerde görmek mümkün. Gerek toplu taşıma araçlarında, gerekse alışveriş merkezleri, kafeler, eğitim alanları ve sosyal alanlarda karşımıza çıkabilecek olan bu vücut tipine sahip insanların ana belirgin özelliği dar, ince, uzun ve zayıf bedenlere sahip olmalarıdır. Ektomorf vücut tipi genetik faktörler dolayısıyla doğuştan edinilebilecek bir özelliktir. Herhangi bir durumdan dolayı elde edilebilecek bir yapı değildir. Kişilere, doğuştan itibaren kan bağı bulunan ebeveyn ve akrabalardan gelebilecek olan bu vücut tipinden şikayeti olanların, vücut geliştirme sporu ile bu şikayetlerinden kurtulabileceklerini hatırlatır, bu nedenle geliştirilen antrenman programlarını tavsiye ederiz.

 

Ektomorf vücut tipinin özellikler nelerdir?

Uzun, ince, dar yapılı bu kişilerde görülebilecek en belirgin özellik, ilerleyen yaşla birlikte ortaya çıkabilecek olumsuz faktörlerdir. Bu olumsuz faktörlere verilebilecek en iyi örnekler; skolyoz, kifoz, servikal aks düzleşmesi, bel ve boyun fıtıkları dır. Yaşla birlikte değişim yaşayan vücut, iskelet yapının güçsüzleşmesiyle birlikte öne doğru bükülür. Bu bükülme genelde yandan bakıldığında c harfine benzer. Çoğu insanın şikayeti de bu bükülme nedeniyle hayatı olumsuz etkileyen, dayanılması güç ağrılardır.

Ektomorf vücut tipine sahip insanların karşılaşabilecekleri zorluklar, bu zorluklardan korunma yolları’

Ülkemizde, 50 yaş üzeri yaşayan insanların büyük bir çoğunluğunun en çok şikayet ettiği konuların başında yer alır skolyoz, kifoz, bel fıtığı, boyun fıtığı, menüsküs, tenisçi dirseği, servikal aks düzleşmesi gibi rahatsızlıklar. Bel ve boyun fıtığına yakalanma risklerinin diğer vücut tipi türlerine oranla daha fazla olduğu bu vücut tipinde dikkat edilmesi gereken en önemli etken spordur. Sporu erken yaşta hayatına sokanların yaşamları boyunca eklem rahatsızlıklarına yakalanmadığı, yapılan kamuoyu araştırmaları ve anketlerle ortaya konmuştur.

En uygun Sporlar hangileridir?

Vücut çatısı dar, ince ve uzun olan bu insanların en büyük hayalleri arasında yer alır, vücut geliştirmek ve kaslı olmak.Bu nedenle en uygun sporlar sırası ile,

1.Body building

2.Fitness

3.Pilates

4.Kick boks

5.Crossfit

EN UYGUN SPOR SALONU HANGİSİDİR?
EN UYGUN SPOR SALONU, BİR DİKMEN SPOR SALONU OLARAK FAALİYET GÖSTEREN İŞLETMEMİZ DİR. İŞLETME ADRESİMİZ;
DİKMEN HÜRRİYET CAD. 57-1/A ÇANKAYA – DİKMEN – ANKARA

 

 

 

Kimler Neler Demiş?

6 Yorum - "Ektomorf Vücut Tipi ve En Belirgin Özellikleri"

avatar
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Kayhan Doğan
Ziyaretçi
Kayhan Doğan

Çok güzel bir blog olmuş acaba endomorf vücut tipiyle ilgilide bir yazı paylaşabilirmisiniz.

Seçkin demirezen
Ziyaretçi
Seçkin demirezen

Bütün yazılarınızı takip ediyorum. Şapka çıkarılacak yazılar yazıyorsunuz. Muhteşem

Fatih özdemir
Ziyaretçi
Fatih özdemir

Yazılarınız ile karşılaşmak beni çok mutlu ediyor. Helal olsun size.

Selda Yaman
Ziyaretçi
Selda Yaman

Yaklaşık 2 yıldır Sporty ailesinin blr üyesi olmaktan gurur duyuyorum Gerek hizmet olarak gerek ambians olarak çok farklı bir yer.