0312 481 43 43

Steroid Nedir, Zararları Nelerdir?

21 Eylül 2015 / Genel

Tüm Türkiye’de body sporu ile ilgilenen Kişilerin kafasını karıştıran bir sorundur, Steroid. Bu makalemiz her sporcuyu yakından ilgilendiriyor. Steroid nedir? Zararları nelerdir? konulu yazımızı sonuna kadar okuyun.

Steroid Nedir? Ülkemizde Steroidler Nasıl Kullanılmaktadır?

Kişiler spora ilk başladığı andan itibaren hayalini kurmuş olduğu Vücudu elde etmek için denemedikleri yöntem ve metod bırakmazlar. Podyum hedefi olan bir sporcunun steroid kullanması anlaşılabilir bir durumdur. Kariyerini body yarışmalarında geçirecek olan sporcular belirli seviyelere gelebilmek için steroid kullanırlar. Tabiki bu steroid’ler gelişi güzel kullanılmamalıdır. Mutlaka uzman doktor eşliğinde alınmalıdır. Steroidlerin her kullanımda vücudumuza zarar verdiği unutulmamalıdır.

Amacı sadece amatör sporcu olarak body branşı ile ilgilenenlerin steroid kullanması kadar gereksiz bişey yoktur. Ankara body salonlarında bu tür steroid kullanan sporcu sayısı oldukça fazla. Hemde kontrol dışı , gelişi güzel kullanıyorlar. Eğer yarışma amacınız yoksa steroid kullanmayın. Sağlığımızdan değerli ne olabilir ki? 2000’li yılların başına kadar vücut geliştirme yarışmalarına katılan sporcular iyi bilirler. Podyuma çıkan sporcular sustanon , primobolan , anapolon , Winstrol , growth hormone gibi steroid içerikli maddeleri vücutlarına enjekte edip gelirlerdi. Gelişi güzel Kullanım sonucu komik vücut tipleri ile podyumda yürüyen bu sporcular, zamanla sağlık konusunda problem yaşamaya başlayınca işin ciddiyetinin farkına vardılar. Büyük bir çoğunluğu şunan halen sağlık problemi yaşıyor. Hayatlarını kaybedenler de var. Steroid Zararlı bir üründür. Her kullanımında vücudumuza bir çok zararı olur.

Sterod’in zararları nelerdir ?

 • Steroid’in en büyük zararı, kısa sürede kendisini göstermemesi, zamanla içten içe vücudumuzu ele geçirmesi nedeniyle bağışıklık sistemimizi alt üst etmesi
 • Kalp  steroid kullanılması sebebiyle çok hızlı çalışır ve bu çalışma kalbin erken yaşlanmasına neden olur, kalp kasları yıpranır, sonuç kalp krizi nedeniyle ölüm.
 • Steroid karaciğerlere çok zarar verir, emilimi karaciğerde gerçekleşmesi sebebi ile karaciğer iflas eder, Karaciğer yetmezliği kaçınılmazdır.
 • Steroid’ler böbreklerimizi yorar ve böbrek yetmezliği kaçınılmazdır.
 • Vücut derisi cansızlaşır ve renk değişikliği gözlenir. Sırtımızda sivilceler gözlenir.
 • Testislerin değişmesi, sperm sayısında ve kalitesinde azalma gözlenir.
 • Kadınların erkeksi hormonları artar, aynı durum erkeklerde kadınsı hormonların artması ile sonuçlanır.
 • Kanser riski en önemli tehlikelerin başında gelir.
 • Sterodin bir diğer etkisi de psikolojik problemler yaratmasıdır.
 • Vücudunda kanser kitlesi bulunan bir kişi steroid kullanması sebebi ile kanserli kitlenin  büyümesi, gözlemlenmiş en büyük tehlikelerin başında gelir.
 • Steroid’ler metabolizmamıza zarar verir.
 • Kısırılık yapar.
 • Kemik kanseri riskini artırır.
 • Bağırsak kanseri tehlikesini artırır.
 • Prostat kanserine yol açar.
 • Vücütta su ve tuz tutması sebebiyle ödem yapar.

Kimler Neler Demiş?

13 Yorum - "Steroid Nedir, Zararları Nelerdir?"

avatar
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Okan Sayın
Ziyaretçi
Okan Sayın

Doğal yollar ile daha sağlıklı bir vücut ve daha temel bir kas, vücut gelişimi için steroid den uzak durmalıyız. Hocamızın verdiği değerli bilgiler için teşekkür ederiz.

Burak ÖZTÜRK
Ziyaretçi
Burak ÖZTÜRK

Hocalarımız insanımızın bilinçlenmesi ve steroidlerin zararlarından korunması için ellerinden geleni yapıyorlar okan bey. Helal olsun denir bu işe.

Deniz TEZCAN
Ziyaretçi
Deniz TEZCAN

Aynen okan bey size katılıyorum. Steroid kullanarak sadece sağlığımıza zarar veririz.

Burak SALMAN
Ziyaretçi
Burak SALMAN

Steroid’leri zararlarından korunma yollarının en başında yer alan etkendir spor salonu seçimi. Bilmediğiniz spor salonlarına kayıt olup amacı para kazanmak olan şarlatanların tuzağına düşmektense evde çalışırım daha iyi. Sporty antrenörlerine ve çalışanlarına teşekkür ederiz. İyiki varsınız.

Mustafa DİŞLİ
Ziyaretçi
Mustafa DİŞLİ

Hocam bu yazıların herkes tarafından paylaşılması ve yayılması gerekmektedir. Yazınızı okuyan arkadaşların yorum yazarak en üstlere çıkmasına yardımcı olması, gençlerimiz için yapılacak en iyi destek olur. Toplum olarak bilinçli bir şekilde hareket edersek kazanan biz doğru insanlar olur. Saygılar.

Deniz TEZCAN
Ziyaretçi
Deniz TEZCAN

Bu kadar zararı görerek steroid kullanmak resmen intihar olur. Gençler aman dikkat.

METİN AYDIN
Ziyaretçi
METİN AYDIN

Bilgi için teşekkürler.

Okan SAYIN
Yönetici
Okan SAYIN

Rica ederiz metin bey. Teşekkür ederiz.

Çağdaş
Ziyaretçi
Çağdaş

Mustafa hocam bu yazinizla gençlerimizi bilgilendirdiginiz icin sonsuz tesekkurler. Steroid denilen zehiri bir cok kisi bilincsizce kullanmakta ve bu da genç yasta olumlere sebep olmaktadir. Her spor salonunda sizin gibi bilincli ve vicdanli spor egitmenleri olursa genclerimizi bu zehirden uzak tutmak daha kolay olacaktir. Saygılar.

Okan SAYIN
Yönetici

Yorumunuz için teşekkür ederiz çağdaş bey. Maalesef ülkemizde steroidler bir çok antrenör tarafından sporculara pazarlanmakta, bu nedenle ciddi sağlık sorunları ortaya çıkmaktadır. Yazımızın farkındalık yaratması ne güzel. Değerli düşünceniz için teşekkür ederiz.